Jak zrobić świecznik z masy solnej ?

Jak zrobić świecznik z masy solnej ?

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

swieczniki-z-masy-solnej

Pobierz Przepis na dysk

Świecznik z masy solnej

Masa solna jest doskonałym pomysłem nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Możemy wspólnie spędzać wolny czas i przede wszystkim doskonale się bawić i tworzyć dzieła, z których będziemy dumni. Masa ta jest wspaniała do tworzenia różnych dekoracji. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, bo materiałów, z których możemy skorzystać mamy pod dostatkiem. Możemy stworzyć świeczniki z masy solnej. Jak go wykonać, aby nastrój w domu był wspaniały? Najpierw należy przygotować masę solną. Potrzebujemy do tego:

 • 2 szklanki mąki
 • 2 szklanki soli
 • 2 szklanki wody
 • Barwniki spożywcze w różnych kolorach

Zaczynamy od wymieszania mąki z solą. Mieszamy około 3 minuty, aby wszystkie składniki się dobrze połączyły. Po wymieszaniu dodajemy powoli wodę. Jeżeli chcemy, aby masa była kolorowa, wówczas doskonałym pomysłem jest dodanie do wody barwników spożywczych. Powinniśmy jednak pamiętać, że każdy kolor masy zagniatamy osobno. Jeśli do zagniecionej masy dodamy wodę z barwnikiem to nie będzie ona dobrze połączona. Odpowiedni kolor uzyskamy tylko zagniatając mąkę z solą i kolorową wodą. Jeśli nie wiemy jak zachowuje się z wodą wykorzystana przez nas mąka to warto dodawać stopniowo niewielką ilość wody. Masa musi być na tyle sztywna, aby dała się formować, ale również na tyle delikatna, aby nie pękała podczas suszenia. Zbyt duża ilość wody może bowiem spowodować pękanie kiedy będziemy suszyli nasze dekoracje. Dobrze zagniecioną masę możemy wykorzystać do tworzenia.

Wykonanie świeczników

Wykonując świecznik z masy solnej będziemy potrzebować:

 • Wałek do ciasta
 • Foremki do ciastek różnej wielkości i kształtu
 • Pędzelek
 • Kubek lub szklanka
 • Farbki i lakier
 • Wkład do świecznika
 • Brokat
 • Klej do drewna
 • Lakier bezbarwny

W zależności od tego, jakiego kształtu chcemy wykonać świecznik możemy do tego wykorzystać kubek, wówczas będzie on okrągły, lub foremki do ciastek. Masę solną rozwałkowujemy na placek. Wycinamy z niego dowolne kształty, z których chcemy wykonać świeczniki. Na środku odciskamy wkład do świecznika lub świeczkę, do której ma służyć taki świecznik. Po zaznaczeniu tego miejsca będziemy wiedzieli, dokąd mają sięgać ozdoby naszej dekoracji. Za pomocą malutkich foremek wykonujemy dodatki, które będą ozdobą świecznika. Mogą to być serduszka, kokardki, czy inne drobne elementy. Korzystając z pędzelka zamoczonego w wodzie łączymy dekoracje z podstawą świecznika. Możemy także wykonać listki. Nożykiem wycinamy kształt listka, nacinamy na nim żyłki, formujemy na kształt łezki i doklejamy do naszej podstawy pędzelkiem zamoczonym w wodzie. Wszystkie elementy doklejamy do świecznika przy użyciu wody, gdyż w innym przypadku będą się one odklejać. Możemy także wykonać różyczki. W tym celu wycinamy niewielkie płatki z masy solnej i łączymy je na kształt różyczki. Wszystkie płatki łączymy wodą. Gotowy element również doklejamy wodą do naszego świecznika. Tak przygotowany świecznik wstawiamy do piekarnika i suszymy przez około 3 godziny w temperaturze 70 stopni. Wyschnięty i wystudzony świecznik możemy dodatkowo udekorować brokatem. W tym celu świecznik smarujemy klejem do drewna rozprowadzony z wodą, posypujemy brokatem i odstawiamy do wyschnięcia. Według własnego uznania możemy pomalować farbami, czy też ozdobić ziarenkami pieprzu czy gwiazdką goździka. Całość spryskujemy lakierem bezbarwnym dla uzyskania lepszego efektu. Tak wykonane świeczniki mogą sprawić, że w naszym domu będzie doskonały nastrój. Przydadzą się w każdej chwili i będą sprawiać nam ogromną frajdę.

 

Pobierz Przepis na dysk

Wystaw ocenę :)
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Author: adminowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>