Ozdoby świąteczne z masy solnej

Ozdoby świąteczne z masy solnej

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

ozdoby-swiateczne-z-masy-solnej

Pobierz Przepis na dysk

Ozdoby świąteczne z masy solnej

Spędzanie czasu z dziećmi jest dziś bardzo popularne. Staramy się znajdować różne pomysły, aby ten czas wypełnić jak najbardziej owocnie. Doskonałym pomysłem jest stworzenie ozdób świątecznych z masy solnej. Możemy wykonywać je na różne sposoby. Wiele pięknych dekoracji mamy możliwość stworzyć, a nasza inwencja twórcza jest niemal nieograniczona. Choinka z masy solnej może się naprawdę dobrze prezentować nie tylko na biurku dziecka, także, jeśli powiesimy je w oknie. Wszystko zależy od tego jak będzie wykonana. Boże Narodzenie to czas szczególny, dlatego wiele osób chce wykonywać dekoracje własnoręcznie. Jak wykonywać takie dekoracje? Najpierw zaczynamy od przygotowania masy solnej:

  • 2 szklanki mąki
  • 2 szklanki soli
  • 2 szklanki wody
  • 1 łyżka mąki krupczatki

Aby uzyskać bardzo delikatną masę należy przez około 3 minuty mieszać mąkę z solą. Po tym czasie produkty będą dobrze połączone i nie będą się dzielić. Następnie dodajemy wodę. Musimy to robić bardzo delikatnie, gdyż zbyt duża ilość wody sprawi, że figurki będą pękać. Jeżeli robimy to pierwszy raz należy wodę dodawać powoli, gdyż tylko wtedy przekonamy się jak z wodą zachowuje się mąka i jak dużo wody potrzeba, aby masa była gładka. Dodając nieco krupczatki sprawimy, że masa będzie delikatniejsza i doskonale będzie się formowała. Jeżeli chcemy wykonać ozdoby choinkowe z masy solnej w dużej ilości to możemy przygotować więcej masy. Należy jednak pamiętać, aby nie była ona odkryta, gdyż zacznie wysychać. Warto wówczas zawinąć w folię, włożyć do szczelnego pojemnika i schować do lodówki. Nie wyschnie i będzie gotowa wtedy, kiedy będziemy jej potrzebować.

Wykonujemy dekoracje

Dekoracji świątecznych jest bardzo wiele i to od nas zależy, jakie zrobimy. Możemy wykonać choinki z masy solnej, dzwoneczki, gwiazdki, zarówno przestrzenne jak i płaskie. Jeżeli chcemy wykonać ozdoby choinkowe z masy solnej to najczęściej są one płaskie, jeśli chcemy je postawić na biurku, to powinny to być figurki przestrzenne. Należy jednak pamiętać, że te drugie suszy się dłużej. Zużywamy na nie więcej masy, a przez to potrzebują więcej czasu, aby wyschnąć. Do wykonania dekoracji świątecznych możemy wykorzystać różnej wielkości i różnego kształtu foremki do wykrajania ciasteczek. Możemy także do dekoracji zastosować przyprawy w ziarenkach czy brokat. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i czasu, którym dysponujemy. Ważne jest jednak, aby ozdoby świąteczne z masy solnej wykonane były tak, aby zdobiły nasz dom. Jeśli chcemy je powiesić na choince to musimy pamiętać, aby każda z nich miała dziurkę zanim zaczniemy suszyć. Później już nie będziemy mogli ich zrobić, gdyż wysuszone figurki są kruche i mogą nam się zniszczyć.

Suszymy dekoracje świąteczne

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że masa solna schnie powoli. Musimy nastawić piekarnik na 70 stopni, a następnie suszyć przez półtorej godziny nasze prace. Jeśli chcemy, aby się zrumieniły to podwyższamy temperaturę. Jeśli jednak chcemy, aby pozostały białe to warto suszyć w takiej temperaturze przez 3 godziny, aż wyschną. Ozdoby na choinkę z masy solnej zdobimy według uznania. Szczególnie dzieci lubią ten moment, kiedy maluje się je farbami czy spryskuje lakierem utrwalającym. Takie figurki są doskonałym pomysłem na udekorowanie domu na święta.

 

Pobierz Przepis na dysk

Wystaw ocenę :)
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Author: adminowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>