Mikołaj z masy solnej

Mikołaj z masy solnej

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

mikolaj-z-masy-solnej

Pobierz Przepis na dysk

Mikołaj z masy solnej – jak go zrobić?

Święta Bożego Narodzenia są czasem bliskości i spędzania czasu w rodzinie. Ozdoby świąteczne zaczynamy przygotowywać ze sporym wyprzedzeniem. Dlatego też warto się zastanowić czy nie jest ciekawym pomysłem wykonanie dekoracji z masy solnej. Daje to dzieciom zajęcie, a do tego możemy stworzyć naprawdę ciekawe ozdoby. Mikołaj z masy solnej może być wspaniałym rozwiązaniem i dekorować cudownie nasz dom, ale jak go wykonać?

Masa solna

Musimy najpierw przygotować masę solną. Przepis jest bardzo prosty.

Potrzebujemy:

  • 2 szklanki mąki
  • 2 szklanki drobnej soli
  • 2 szklanki wody
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej

Mąkę, mąkę ziemniaczaną i sól mieszamy do połączenia. Im lepiej połączymy wszystkie produkty tym lepszą będziemy mieli masę. Mąka ziemniaczana nadaje sprężystości dla masy. Po zmieszaniu składników dodajemy powoli wodę i mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Długo ugniatamy, aż masa stanie się sprężysta i plastyczna. Jeśli zrobiliśmy zbyt dużo masy i nie chcemy, aby wyschła to warto pamiętać, aby włożyć ją do woreczka, zamknąć w szczelnym pojemniku i wstawić do lodówki. Może nam ona służyć zawsze wtedy, kiedy będziemy jej potrzebować.

Wykonanie Mikołaja

Na choince lub do powieszenia w oknie najlepiej nadają się Mikołaje płaskie. Do wykonania takiego Mikołaja potrzebujemy:

  • Masę solną
  • Nożyk lub foremki do ciastek
  • Słomka do napojów
  • Farby
  • Mazaki
  • Lakier bezbarwny

Masę solną rozwałkowujemy na cienki placek. Zabieramy się do przygotowywania Mikołaja. Obecnie dostępne są takie foremki, które ułatwiają nam wycięcie postaci Mikołaja z masy solnej. Jeśli kupimy taka foremkę to nie będziemy mieli żadnego problemu ze stworzeniem dekoracji. Jeśli jednak nie dysponujemy taką foremką to powinniśmy wyciąć kółko z masy za pomocą szklanki. Brodę wykonujemy wycinając kółko, a następnie nożykiem falujemy jego brzegi. Pędzelkiem zamoczonym w wodzie łączymy głowę z brodą. Następnie wycinamy czapkę, wąsy i nosek. Przyklejamy wszystkie elementy i tworzymy główkę Mikołaja. Na czapeczce wykonujemy dziurkę przy pomocy słomki do napojów. Mikołaja suszymy w piekarniku w temperaturze 70 stopni przez około 2 godziny. Po wysuszeniu i wystudzeniu możemy malować. Jeśli korzystamy z farb plakatowych to warto pamiętać, żeby nie używać zbyt dużo wody. Może to rozmiękczyć Mikołaja, a nie o to nam przecież chodzi. Takich farb się także nie lakieruje. Nasza inwencja twórcza jest dowolna. Możemy pomalować go tak jak nam to pasuje.

To, jakie ozdoby świąteczne z masy solnej wykonamy zależy tylko od nas. Możemy wykonać Mikołaja stojącego z wykorzystaniem szyszek i masy solnej. Jest to prosty sposób na stworzenie doskonałej dekoracji. Należy jednak pamiętać, aby szyszki przygotować przynajmniej dzień wcześniej. Spryskujemy je czerwonym lakierem i odstawiamy do wyschnięcia. Z kulki masy tworzymy głowę i przytwierdzamy do szyszki. Masę solną rozwałkowujemy na placek i wykonujemy czapkę. W tym celu wycinamy trójkąt i zwijamy w stożek. Tworzymy pompon i zaginamy czapkę, aby zwisała ma ramię Mikołaja. Tworzymy paseczek, który będzie dekoracją czapki. Do główki naszej figurki przytwierdzamy czapkę, a następnie z placka masy wycinamy pofalowaną brodę i przyklejamy wodą do główki. W palcach formujemy kuleczkę na nos i przyklejamy do główki. Przez praskę do czosnku przeciskamy masę solną i tworzymy włosy. Z kulek wykonujemy butki i przytwierdzamy do szyszki od spodu. Nie możemy także zapomnieć o pasku. W tym celu z masy wykonujemy cienki pasek i przyklejamy go w pół szyszki. Wstawiamy do piekarnika i suszymy. Należy pamiętać, że szyszka jest delikatniejsza, dlatego trzeba suszyć około 30 min w temperaturze 70 stopni przy uchylonych drzwiczkach. Później zamykamy drzwiczki, ale temperatury nie podnosimy. Suszymy tak około 1,5 godziny. Wysuszonego i wystudzonego Mikołaja malujemy farbami. Jeśli jednak chcemy go lakierować to nie powinniśmy używać farbek plakatowych tylko olejne lub do szkła. Na koniec możemy całą pracę polakierować bezbarwnym lakierem. Taka dekoracja będzie doskonałym uzupełnieniem świątecznego nastroju.

Pobierz Przepis na dysk

Wystaw ocenę :)
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Author: adminowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>