Wulkan z masy solnej

Wulkan z masy solnej

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

wulkan-z-masy-solnej

Pobierz Przepis na dysk

Wulkan z masy solnej
W dzisiejszym świecie coraz trudniej zachęcić dzieci do kreatywnej zabawy. Nudzą się po kilku minutach. Nie są w stanie skupić się na jednej rzeczy. Jeśli chcemy, aby nasze pociechy się nie nudziły i nie spędzały zbyt wiele czasu przed komputerem musimy myśleć nad tym jak się z nimi bawimy i zachęcać do poznawania nowych ciekawych rzeczy. Takim rozwiązaniem może być stworzenie „prawdziwego” wulkanu z masy solnej. Nie jest to trudne, natomiast efekt spektakularny. Nasze dziecko będzie zachwycone. A jak go wykonać? Najpierw musimy zrobić masę solną, bez której nie rozpoczniemy całej zabawy.

 • 1 szklanka mąki
 • 1 szklanka soli
 • 1 szklanka wody
 • 1 łyżka mąki krupczatki
 • Barwnik spożywczy

Jeśli chcemy, aby masa solna była jednolita i gładka musimy wymieszać mąkę z solą bardzo dokładnie. Najczęściej zaleca się mieszanie około 3 minut. W tym czasie możemy dokładnie zmieszać te składniki i podczas suszenia nie będzie widać grudek soli. Żeby masa była delikatniejsza i bardziej plastyczna warto dodać do mąki i soli nieco mąki krupczatki. Po wymieszaniu w wodzie rozpuszczamy barwnik spożywczy i dolewamy wodę do wymieszanych produktów. Musimy dodawać ją bardzo wolno, gdyż możemy dodać zbyt dużo i masa będzie pękała podczas suszenia. Może na tym etapie nie zauważymy zbyt dużej ilości wody, ale na etapie suszenia wyjdzie każdy błąd. Masę wyrabiamy tak długo, aż będzie gładka i da się z niej formować figurki.

Przygotowanie wulkanu:

Wulkan z masy solnej możemy wykonać na dwa sposoby.

 • Bierzemy część masy solnej, formujemy z niej stożek. Na wierzchołku tworzymy głęboki dołek na kształt krateru, natomiast dół rozszerzamy i spłaszczamy. Tak przygotowany wulkan możemy suszyć. Im głębszy będzie krater tym lepszy efekt jego wybuchu. Warto więc zadbać, aby wybrać z tego miejsca jak najwięcej zbędnej masy solnej. Wstawiamy do piekarnika i suszymy około godziny w 100 stopniach.
 • Zanim przygotujemy wulkan musimy zadbać o:

– butelkę plastikową
– stare gazety lub jakikolwiek papier
– masę solną
– farby plakatowe

Butelkę plastikową około 0,5 l obkładamy dookoła gazetami, aby nie zakryć otworu. Masę solną rozwałkowujemy na placek, następnie owijamy dokładnie butelkę z gazetami. Tworzymy stożek, który będzie naszym wulkanem. Tak przygotowaną konstrukcje wkładamy na pół godziny do piekarnika i nastawiamy na 100 stopni. Po tym czasie oraz po wystudzeniu możemy przejść do dekorowania. Masa solna jest biała, dlatego trzeba wulkan pomalować według uznania. Dzieci bardzo lubią ten moment, gdyż mogą tworzyć dowolne dekoracje i decydować, jakie kolory będzie miał wulkan. Odstawiamy go do wyschnięcia. Teraz już możemy przejść do efektu końcowego, jakim jest wybuch. To na to dzieci czekają przez cały czas zabawy masą solną.

Na wybuch potrzebujemy:

 • Sodę oczyszczoną
 • Barwnik spożywczy ( najlepiej czerwony)
 • Strzykawka
 • Ocet

Do krateru wulkanu wsypujemy sodę oczyszczoną i barwnik spożywczy. Kiedy już wszystko jest przygotowane nabieramy do strzykawki ocet i wlewamy go prosto do krateru. Im większy krater tym większa frajda, gdyż podczas takiej reakcji kolorowa lawa wypływa z wulkanu, co sprawia, że dla dzieci taki efekt jest ukoronowaniem całego przedsięwzięcia. Można z dziećmi kreatywnie spędzać czas wystarczy tylko dać im bardzo ciekawe atrakcje. Taki wulkan może być doskonałą zabawą.

Pobierz Przepis na dysk

Wystaw ocenę :)
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Author: adminowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>